Vinařství Špalek

Vinice U lesa
Vinice U lesa

Vinařství Špalek je rodinným vinařstvím, které od roku 1970 vede František Špalek, syn Josefa Špalka, který do Nového Šaldorfa přišel v roce 1945 z Valašska. Skutečný rozvoj zažilo vinařství až po roce 1989, kdy stát konečně povolil soukromě podnikat. Kromě manželky Marty jsou výraznými posilami rodinného vinařství také synové Petr Ilgner a Marek Špalek. Oba dva vinařství vystudovali a mají za sebou bohaté zahraniční zkušenosti.

Vinařství Špalek patří posledních dvacet let mezi stálice na tuzemské vinařské scéně. Toto rodinné vinařství je známo především díky výrobě nejrůznějších specialit: Šaler (likérové víno), Sur lie (víno na kvasnicích), Edelspitz (víno vyrobené technologií 19. století), Barrique (víno zrající v dubových sudech) a Gryllus (rodinná značka pro prestižní cuvée).

Vinohrady se rozkládají na svazích slavné Kraví hory v Sedlešovicích. Právě krystalinické podloží dodává zdejším vínům zvláštní minerální charakter. Nízké keře, malé zatížení úrodou a důsledné zelené práce ve vinici napomáhají dobrému vyzrávání hroznů.

Od září 2012 je rodinné vinařství Špalek v přechodném období k BIO-vinařství.

U nás k dostání tyto odrůdy:

Sauvignon VOC 2014, suché

Viniční trať Kraví hora. V tomto Sauvignonu je cítit jemná vůně květů černého bezu a hluchavky s příchutí černého rybízu.

Veltlínské zelené, kabinetní 2016

Viniční trať Kraví hora. Zlatožlutá barva, ve vůni nastrouhaná kořenová zelenina a plná pikantní dochuť. Víno pro dlouhé pití k rybě, drůbeži i k salátům.

Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2016

Zlatožlutá barva, vůně lipového květu a citrusů pikantní rýňáková dochuť. Viniční trať Kraví hora. Hodí se k rychlým úpravám ryb a drůbeže.

Zweigeltrebe, pozdní sběr 2015

Rubínově červená barva s vůní ostružin a sušených višní, chutí připomínající červené lesní plody se sametovou tříslovinou, to vše obsahuje toto Zweigeltrebe. Hodi se k telecímu a zvěřině. 

Vinařství Špalek
Vinařství Špalek

 

 

%d blogerům se to líbí: