Vinařství Sonberk

Sonberk
Sonberk

Vínařství Sonberk

Snoubením země a slunce na vinici Sonberk vzniká víno s vlastním rukopisem. Sprašová vinice Sonberk, založená již ve 13. století, s ojedinělým výhledem na nejkrásnější dominantu Moravy – druhohorní pohoří Pálavy – je místem se skutečným geniem loci.

Sonberský vinohrad se rozprostírá na ploše více než 40 hektarů a obklopuje budovu vinařství na úpatí vrchu Slunečná (236 m. n. m.), od kterého je odvozen také název celé viniční trati a vinařství. Vinice má ideální půdní podmínky, které potvrdil i geologický výzkum realizovaný v roce 2004 za účelem určení vhodnosti odrůd.

Sprašové podloží, nadmořská výška v průměru kolem 230 m. n. m. a výhradně jižní a jihozápadní expozice svahů přejí tradičním druhům révy vinné jakými jsou Ryzlink rýnský, Sauvignon, Tramín červený, Rulandské šedé, Chardonnay, Pálava, Muškát moravský a Merlot. Vlajkovými odrůdami vinařství jsou zejména odrůdy Ryzlink rýnský a Pálava.

U nás zakoupíte tyto odrůdy:

PÁLAVA, Velký Sonberk 2015 VOC

Vůně čerstvě rozmačkaných hroznů, čajové růže, exotického ovoce, doplněná o příjemnou kořenitost. Chuť je hutná a výrazná, kopírující aromatický profil vína. Dlouhotrvající závěr plný ovocnosti a kořenitosti doplňuje zážitek z tohoto vína. Okouzlující a podmanivá, s certifikací VOC Mikulovsko.

TRAMÍN, Velký Sonberk 2015

Elegantní tramín s exotickými a květinovými tóny. Chuť je opulentní a plná s výraznou ovocností a kořenitostí. Závěr je dlouhý podpořený příjemnou kyselinou. Ideální v kombinaci s asijskou kuchyní. Velice vyvážený Tramín.

RIESLING, Velký Sonberk 2015 VOC

Aroma je nádherně ovocné, doprovázené tóny lipového květu a medu. Chuť je plná s výraznou stopou sušené meruňky a medu, doprovázená nádhernou kořenitostí, jemnou mineralitou a dlouhou šťavnatou dochutí. Mohutný a extraktivní Ryzlink rýnský z excelentního ročníku.

PÁLAVA, Stříbrný Sonberk 2015

Víno světle zlaté barvy, velmi jemné, elegantní vůně. Na patře lahodné, s pikantní kyselinkou, podpořené stopovým množstvím zbytkového cukru. V chuti harmonické a jemně kořenité. Jako aperitiv, k sýrům s bílou plísní, k obědovým salátům, těstovinám, složitějším polévkám a k sladkovodním rybám. Zajímavé k jemnějším, piškotovým dezertům. Elegantní suchá Pálava na každy den.

MUŠKÁT MORAVSKÝ, Stříbrný Sonberk 2016

Suché víno s přívlastkem pozdní sběr, jemná vůně hroznů, bylinek, se svěží ovocnou chutí meruňky a kořenité kůry pomerančů. Jedná se o suchý Muškát, s meruňkovo – citrusovou vůní, s jemným nádechem bylinek a lučních květin. Muškátové vůně je pouze lehký dotek, a projevuje se ve stejné míře ve vůni i v chuti. Víno je svěží, jemné a ovocné na patře, ale dostatečně plné a kořenité, díky starým keřům.

SAVIGNON, Stříbrný Sonberk 2016

Stříbrné Sauvignony bývají charakteristické svou lehkostí a mineralitou. Ve vůni lze hledat tóny angreštu a bezu. Často se snoubí s pokrmy z bílého masa i k mořským rybám a salátům.

vinohrad Sonberk
vinohrad Sonberk

 

 

 

 

 

%d blogerům se to líbí: