Vína z Bordeaux – Clos Des Jacobins, Chateau Palmer Alter Ego, Rauzan Ségla

BORDEAUX

Nyní zařazujeme do sortimentu i prvotřídní francouzská vína z Bordeaux.

Je to největší a zároveň nejslavnější francouzská vinařská oblast. Na vinicích o rozloze asi 130 tisíc hektarů se převážně pěstují modré odrůdy Merlot, Cabernet Sauvignon a Cabernet Franc a bílé Sémillon a Sauvignon. Pěstují se zde i další odrůdy, jako například Petit Verdot, Malbec, Carmenére nebo bílá Muscadelle, ale ty již nejsou tak významné. Nejrozšířenější modrou odrůdou je Merlot, tato odrůda je vysázená téměř na polovině celkové plochy bordeauxských vinic.

Žádná jiná oblast na světě neposkytuje ročně tolik špičkového vína jako Bordeaux. Přibližně 7 tisíc vinařů vyprodukuje rok co rok více než 6 milionů litrů vína (v závislosti na ročníku pochopitelně). Vysokou kvalitu bordeauxských vín tvoří dokonalá souhra vinaře a terroiru. V Bordeaux panuje příznivé klima ovlivněné Atlantským oceánem a jeho teplým golfským proudem, který obtéká akvitánské pobřeží. Rozmanité složení půdy pak dovoluje pěstovat odrůdy, z nichž bordeauxští vinaři umí vyrobit víno mimořádné kvality a trvanlivosti. Žádné jiné víno na světě nevydrží v lahvi ve špičkové kondici tak dlouho, jako víno z Bordeaux.

Vinaři v Bordeaux vyrábějí vína všech druhů. Ať už to ale jsou vína červená, bílá, růžová nebo sladká dezertní vína z Sauternes, Barsacu nebo odjinud, vždy se jedná o víno vynikající chuťové kvality navíc s velmi dobrým potenciálem zrání. Dokonce i ta nejlevnější červená vína si snadno udrží velmi dobrou chuť i několik let.

CLOS DES JACOBINS 2013

Ročník:   2013
Oblast | podoblast:  Bordeaux | SAINT EMILIONclos-des-jacobins-2013
Klasifikace:   St.- Emilion Grand Cru Classé
Odrůdy:   80 % Merlot, 18 % Cabernet Franc, 2 % Cabernet Sauvignon
Obsah alkoholu:   13 %
Objem:   0,75 l
Nejlepší k pití:   2017 – 2021
Založeno: 17. století
Rozloha vinic: 8,5 ha
Stáří keřů: 30 let
Půda: Jílovitě-vápencová suť na vápencové skále

Château Clos de Jacobins dokáže i v nejobtížnějším ročníku zabodovat. Z hroznů pocházejících z jílovitě vápencové vinice situované kousek od centra Saint-Emilionu dokáže vyrobit nečekaně skvělé víno. Clos des Jacobins vykazuje již několik let konzistentní kvalitu. Aroma připomíná směs ovoce a koření, chuť pak nabízí příjemnou složitost a skvělou rovnováhu. Tohle je velmi dobře vyrobené víno, které má ambice nabídnout vynikající chuťovou rozmanitost. Navíc i cena je hodně atraktivní.

CHATEAU PALMER ALTER EGO DE PALMER 2013

Ročník:   2013
Oblast | podoblast:  Bordeaux | MARGAUXpalmer-alter-ego-de-palmer-2013
Klasifikace:   – Second Wine –
Odrůdy:   46 % Cabernet Sauvignon, 46 % Merlot, 8 % Petit Verdot
Obsah alkoholu:   13 %
Objem:   0,75 l
Nejlepší k pití:   2016 – 2020

Dějiny Chateau Palmer byly v minulosti velmi často spjaty s evropskou historií. Příkladem může být symbolické spojení Anglie a Francie v osobě anglického generála Charlese Palmera, pobočníka budoucího vévody z Wellingtonu, s mladou francouzskou vdovou Jeanne de Gasq. Není zcela jisté, zda se generál do ženy opravdu zamiloval, každopádně našel zalíbení v jejích vinicích a vínech, která byla vysoce ceněna už tehdy (jak říkají staré obchodní záznamy). Charles de Palmer se ovšem nespokojil pouze nabytím majetku, ale vytrvale pracoval, aby panství rozšířil a zkvalitnil. V roce 1836 již vlastnil 82 hektarů vinic a získal právo pojmenovat po své osobě jednu z nejimpozantnějších usedlostí v Margaux.

Další setkání Chateau Palmer s dějinami se událo prostřednictvím bratrů Pereireových. Tito bohatí bankéři, sloužící Napoleonovi III., byli zcela očarováni vínem Palmer, jenž získalo roku 1855 svou současnou klasifikaci. O rok později postavili velkolepý a elegantní zámek, jak ho známe dodnes, a svým dědicům tak odkázali prosperující Grand Cru Classé.

Později prošlo Chateau Palmer nepříznivým obdobím, jeho vinice byly napadeny plísněmi a fyloxerou. Zdá se, že i privilegovaná místa jako Palmer někdy trpí nepřízní osudu a majetek, jenž je zdrojem bohatství a proslulosti v dobrých časech, začne vyčerpávat zdroje a energii svých vlastníků, když přijdou časy špatné. Stejný byl osud potomků bratrů Pereireových, kteří byli v roce 1938 nuceni svůj statek prodat současným majitelům.

Vinice Chateau Palmer o rozloze 52 hektarů se rozkládá na mírném kopci ze vzácného štěrku řeky Garonny a je výjimečnou i na poměry Médocu, jenž je díky kombinaci půdy, odvodnění, expozice a podnebí zcela unikátní bordeauxskou oblastí.

Premiant oblasti Margaux Ch. Palmer a jeho Alter Ego de Palmer 2013 se může pochlubit skvělou kondicí. Není pochyb o tom, že na Ch. Palmer sklízeli z vinice dokonale zralé hrozny. Alter Ego je mohutné, husté a dynamické víno, nabízí objemnou dávku ovoce, voní hlavně po ostružinách, chuť je krásně kulatá, pevná a svěží, taniny vykazují fenomenální strukturu, takto krásné spojení všech aromatických a chuťových složek za asistence ideální kyselosti a alkoholu je radost mít ve sklepě.

RAUZAN SEGLA 2013

Ročník:   2013
Oblast | podoblast:  Bordeaux | MARGAUXrauzan-segla-2013
Klasifikace:   2e Grand Cru Classé
Odrůdy:   58 % Cabernet Sauvignon, 39 % Merlot, 2 % Petit Verdot, 1 % Cabernet Franc
Obsah alkoholu:   13,5 %
Objem:   0,75 l
Nejlepší k pití:   2017 – 2023
Založeno: 1661
Rozloha vinic: 66 ha
Stáří keřů: 40 let
Půda: Jemný hluboký štěrk
Výnos: 32 hl / ha

Rauzan Ségla 2013 je velmi dobře vyrobené víno s extrémně jemnou harmonickou chutí, v níž se zobrazují šarmantní ovocné tóny černého rybízu a třešní s překvapivě dobře vyvinutým svalstvem a precizní, ale spíše jemnou taninovou strukturou (IPT 65). Rauzan Ségla 2013 se prezentuje elegantní chutí, navíc je nepochybné, že i jemný suchý styl tomuto starému panství perfektně sedí.

%d blogerům se to líbí: