Veuve Clicquot Extra Brut Extra Old, Vintage 2008

Veuve Clicquot – Extra Brut Extra Old a Vintage 2008

Veuve Clicquot přišel s novými exkluzivními blendy a to v podobě Extra Brut Extra Old a Vintage 2008.
Více o Veuve Clicquot.

Veuve Clicquot Extra Brut Extra Old

Blend

V procesu tvorby blendu šampaňského Veuve Clicquot zastávají rezervní vína jednu z nejnoblesnějších rolí – bylo vytvořeno pouze z rezevních vín z ročníku 1988, 1996, 2006, 2008, 2009, 2010. Tyto ročníky byly vybrány speciálně pro jejich svěžest a výraznou strukturu. Vína zrála minimálně tři roky v tancích na kalech. Poté následovalo druhotné kvašení v láhvi po dobu tří let, během nichž se Extra Brut Extra Old rozvíjelo, než přišel čas na jeho odkalení.
Do ČR se dodá pouze 240 kusů tohoto blendu.

Aroma

S omračující pronikavostí se okamžitě uvolňuje bohaté a plné aroma zralého peckovitého ovoce a delikátní záblesk čerstvého pečiva, tančící po boku vůně konfitovaného citornu. To vše dohromady utváří hravou svůdnost.

Na patře

V ústech se okamžitě rozvíjí plná chuť, zůstávající i přes svou intenzitu hedvábně jemná. Tato jemnost je mimo jiné dána lehčí perlivostí, charakterizující většinou starší šampaňská: tlak utvářející lehoučké bublinky je pouze 4,5 barů, namísto obvyklých 6 barů pro neročníková šampaňská.
Blend: 47% Pinot Noir, 27% Chardonnay, 26% Meunier
Dosáž: 3g/l – extra brut
Potenciál ke zrání: 10 – 15 let

Veuve Clicquot Extra Brut Extra Old
Veuve Clicquot Extra Brut Extra Old

Veuve Clicquot Vintage 2008

Rok 2008 měl krásný závěr a umožnil tak hroznům vyzrát v ideálních podmínkách. Sklizeň proběhla na celém uzemí Champagne mezi polovinou září a zacátkem října za skvělého počasí. Kvalita sklizených hroznů byla vyjímečná a předurčovala velký potenciál k zrání. 2008 byl proto prohlášen Veuve Clicquot Vintage, třetí v rámci své dekády následující ročníky 2002 a 2004, a 65tý v historii domu od prvního Vintage v roce 1810.

Barva

Jasná, třpytivá barva se zlatými odlesky a jemnými shluky bublinek vytvářených neustálým perlením.

Aroma

Aroma je svěžíy rafinované a elegantní . Nejdřív se objeví tońy citrusů a peckovitého ovoce (broskve, meruňky), které následně dokrášlí delikátní teplé tóny sladkého pečiva (mandlový, mirabelkový, švestvkoý koláč). Představuje něžné spojení svěžesti a v plnosti v chuti.

Veuve Clicquot Vintage 2008
Veuve Clicquot Vintage 2008
%d blogerům se to líbí: