Informace o novém vinařském zákoně – Pet lahve

Mnoho z Vás se nás ptá, jak je to z ekologií PET lahví, která je úzce spjata s novým vinařským zákonem.  Zákazník mnohdy nemá ani tušení, co se skrývá za tím a kterým krokem obchodníka, proto bychom Vám rádi tuto skutečnost objasnili, protože většina názorů našich zákazníku, vychází z určité neinformovanosti.

V roce 2017 schválila Poslanecká sněmovna nový vinařský zákon, který jakoby ochraňuje spotřebitele před nekvalitním vínem, ale rozhodně tomu nebylo zabráněno, spíš naopak.

Nabídly se dvě alternativy prodeje stáčených vín – v novém zákoně již stáčená vína nejsou definována. Vyskytly se dvě nové definice.

    1. Vína balená – pro tuto cestu jsme se rozhodli i my u nás ve vinotéce. A to, že nakupujeme vína nebalená a zákon nám ukládá je balit do originálního obalu s novým uzávěrem a označit stejně jako vína lahvová – etiketou. Zákazník v ceně balení zaplatí i likvidaci PET, to je také nařízeno. Zde to jako zákazník pociťujete viditelně. Chápeme, že se Vám toto řešení nemusí líbit, nejste sami, ale to ještě neznáte druhé řešení, což je pro nás ještě podstatně horší.
    2. Vína rozlévaná – zákon definuje vína rozlévaná, což jsou vína dodávaná v jednorázových obalech o obsahu 2-20l (20l je max). V tomto okamžiku se prodejce musí chovat dle pravidel pro restaurace. Je možné tedy prodávat víno rozlévané do obalů zákazníka (musí se také označovat etiketou). Do teď se Vám toto řešení asi líbí, avšak zde je porovnání, které zná málokdo. Na dvacet litrů prodaného vína ( pro zjednodušení) potřebujete při prvním řešení  PET lahví – obsah lahve 2 litry, což je cca 40 gramů plastu – 10 lahví tj 400g plastu. Druhé řešení BIB (bag in box) 20l se skládá z papírového obalu (cca 350g papíru) a plastového sáčku ( cca 300 g plastu). To ale zákazník nevidí. Takže pro prodej 20l vína zatížíme životní prostředí cca 400 g plastu. Ve druhém případě je třeba 300g plastu (sáček) plus nějaká PET a je třeba také dalších cca 350 g papíru (obal BIB). Teď je třeba zvážit dopravu, která je též velkou eko zátěží. Jistě chápete, že se sudy přepravují podstatně lépe a se skladováním je to také tak. Teď ještě jeden aspekt – při našem řešení platíte, jako zákazník balená vína (za novou lahev PET) – to berme jako určitou křivdu – chápeme. jenže je potřeba si uvědomit, že BIB také něco stojí a tak víno, které bychom nakupovali, bude obsahovat jak jeho cenu, tak cenu práce na zabalení. Aby to vzájemně bylo konkurenceschopné je jediná alternativa – víno v BIB musí být logicky horší kvality! Je ještě hodně věcí, které naše rozhodnutí ovlivnily, ale není třeba Vás tím dále zatěžovat.

Také jedna zajímavost na závěr, nedávno byl uveřejněn článek o možnosti zálohování plastových lahví. V závěru ministerstvo živ. prostředí ve svém vyjádření uvádí, že největší eko zátěží pro živ. prostředí jsou lahve skleněné. Tak nevíme, dost často nám to mozek nebere. Avšak teď je na Vašem uvážení, která ekologická zátěž Vám přijde vyšší. Pravdou je, že existuje větší zlo než PET lahve, které jsou ve finále celkem dobře recyklovatelné. Pokud na toto téma u Vašich přátel a známých přijde řeč, budete rádi, když vysvětlíte dál, protože si myslíme, že to lidi, alespoň překvapí..a to dost. Doufáme, že Vám toto psaní, alespoň trochu objasnilo novou situaci se stáčenými víny.

 

%d blogerům se to líbí: