Domäne Wachau

Domäne Wachau

wachau
wachau

Wachau je rakouskou oblastí, kde vládne Ryzlink, jehož původ nejeden Rakušan s oblibou lokalizuje právě sem. Vedle toho však zde vzhledem k rozmanitosti půd existuje ještě mnohotvárná paleta odrůd. Kromě Ryzlinku jmenujme především Veltlínské zelené, které v jiných oblastech jen málokdy dokáže rozvinout podobné bohatství a plnost vůně a chuti.

Jak moc jim záleží na individualitě, dokázali světu vinaři z Wachau již v polovině 80. let 20. století, kdy se rozhodli vytvořit asociaci Vinea Wachau Nobilis Districtus (VWND), které se časem stalo velmi uznávaným. Pod tímto označením definovali a pojmenovali své zcela vlastní jakostní stupně a vybojovali si právo uvádět je jako jméno dokonce i oficiálně. Od té doby byste zde marně sháněli kabinetní vína, pozdní sběry a výběry, místo nich se zde pije Steinfeder, Federspiel a Smaragd.

Domäne Wachau (Doména Wachau) je hluboce zakořeněná v Rakouské vinařské oblasti Wachau. Na téměř 440 hektarech půdy se pěstují velmi kvalitní vína, u kterých je důležitější kvalita než množství. Vinice se nachází na terasách, které drží staré kamenné zdi, které jsou součástí světového dědictví.

V Domäne Wachau jde především o kvalitu a jako člen VWND asociace kvality, zde vznikají vína kategorií, které jsou vlastní pro tuto oblast:

  • Steinfeder – Nejlehčí víno, velmi svěží a může být i lehce perlivé. Obsah alkoholu nepřesahuje 11%.
  • Federspiel – Středně těžké víno, maximální zbytkový cukr smí být 4 g/l. Obsah alkoholu je 11 – 12,5%.
  • Smaragd – Nejzralejší a nejvíce alkoholické víno, které musí mít alespoň 12,5% alkoholu. Maximální zbytkový cukr smí být 8 g/l.

Všechna vína, která vzniknou v Domäne Wachau jsou 100% z této oblasti. Není povolené kupovat, či dovážet z jiných oblastí než je Wachau, hrozny, mošt ani víno. Domäne Wachau patří mezi velké Rakouské vinařství a vyrábí pouze vína prémiové kvality. Nové způsoby záruky kvality jej zařadili mezi 10 nejlepších výrobců vína v Rakousku.

Vina která nabízíme:

wachau
wachau

Riesling Terrassen Federspiel 2015

Křišťálově čistá slámově žlutá barva s odlesky zelené. Vůně zralého peckového ovoce s jemným nádechem citrusů a exotického ovoce. V chuti jsou šťavnaté meruňky, broskve a lehký nádech kdoulí. Elegantní struktura, velmi svěží, čerstvá a skvěle vyvážená kyselinka s ovocností a dlouhým závěrem.

Riesling Terrassen Smaragd 2015

Světle nazelenalá žlutá barva. Výrazná ovocitá vůně s nádechem peckovic, zralých broskví, meruněk a exotického ovoce. Expresivní ovocná chuť se šťavnatým závěrem plným obratně vyváženého alkoholu, kyselinky a těla vína. Okouzlující a velmi příjemný Smaragd.

Grüner Veltliner Terrassen Federspiel 2015

Světle nazelenalá žlutá barva. Neobvyklá vůně jablek Golden Delicious, bílého pepře, liči a jemné bylinkové tóny se stopami exotického ovoce. Středně těžké víno se svěží kyselinkou, velmi vyváženou šťavnatou ovocitostí a kořenitým závěrem. Charakteristický Federspiel, typický a vyvážený.

Terrassen Steinfeder 2015

Slámově žlutá barva s nádechem zelené. Lehce citrusová vůně s jemnou květinkou připomínající jaro. V chuti se mísí tóny manga s jemností a ovocitostí svěžího mladého vína.

Riesling Singerriedel – Spitz Smaragd 2015

Singerridel je slavná vinice v oblasti Spitz na řece Danube. Terroir tohoto místa definuje chladný atlantský vzduch. Tento exkluzivní Smaragd kandiduje na silné, komplexní víno z Wachau s potenciálem stárnutí. Ve vůni jsou cítit broskve a meruňky.

Riesling Loibenberg – Durnstein Federspiel 2015

Elegantní Riesling, jehož hrozny pocházejí ze strmých vinic Loibergu. Tyto vinice dosahují až 500 m. n. m.. Jedná se o jemné suché víno, s příjemnou kyselinkou. Ve vůni je cítit peckovité ovoce, zejména broskev. Obsah alkoholu 12,5%.

Riesling Achleiten – Weissenkirchen  Smaragd 2015

Riesling Bruck – Spitz Federspiel 2015

 

%d blogerům se to líbí: